Çalışma masası nedir? Satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Çalışma masası nedir Satın alırken nelere dikkat edilmeli

Çalışma masası nedir?

Çalışma masası; adından da işlevinin anlaşılacağı gibi gerek eğitim gerekse ticari alanda kullanımına hizmet edecek olan bir mobilya türüdür. Çeşitli işlevleri sayesinde kullanıcısına hizmet etmektedir ve motivasyon yönünden de epey artıları bulunmaktadır. Günümüzde çeşitli çalışma masaları üretilmektedir ve alıcıya hitap edecek şekilde olması satıcılar açısından oldukça önem taşımaktadır. Çalışma masaları geniş ölçüde, çekmeceli, kapaklı olmak üzere birçok özelliklerde üretilmektedir ve bu özellikler müşteriye hitap edecek şekildedir. Çalışma masası satın alırken istenilen özelliklerde ve ölçülerde olması kişilere avantaj sağlamaktadır.

Bu yazımızda çalışma masası nedir, ideal çalışma masası boyutları ne kadar olmalı, çalışma masası satın alırken nelere dikkat edilmeli, çalışma masası odanın neresine yerleştirilmeli, çalışma masası fiyatları ne kadar ve çalışma masası temizliği nasıl yapılmalı sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

İdeal çalışma masası boyutları ne kadar olmalı?

Çalışma masası boyutları, kişinin kullanma amacına uygun olmalıdır ve o ölçüler doğrultusunda seçilmelidir. İdeal bir çalışma masası ölçüleri; genişlik 120 cm, derinlik 40-45 cm, yükseklik 74 cm olduğunda satın alan ve kullanacak olan kişi için oldukça kullanışlı bir masa haline gelecektir. Çalışma masası almadan önce masanın konulacağı alan belirlenmeli, alanın ölçüleri alınmalı ve bu hususlar göz önünde bulundurularak masa seçimi yapılmalıdır. İstenilen ölçüler bilindikten sonra o ölçülerde masa alternatifleri de bulunduğunda en sona zevk işi kalmaktadır, model ve renk seçimi de tamamlandıktan sonra rahatlıkla çalışma masası kullanılır hale gelmektedir.

Çalışma masası satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Çalışma masası satın alırken alacak olan kişinin dikkat etmesi gerektiği bazı hususlar vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Çalışma ortamının nereye kurulacağına karar verilmelidir.
  • Çalışma masası kişinin istediği ölçülerde seçilmelidir.
  • Çalışma masasının ne amaçla kullanılacağı belirlenmelidir.
  • Çalışma masasının hangi malzemeden yapıldığı incelenmelidir.
  • Kişinin boyuna göre çalışma masası orantılı olmalıdır aksi takdirde kişinin eğilerek ya da uzanarak çalışmasını gerektirir ve bu da istenmeyecek bir durumdur.
  • Duruşunun ergonomik olması da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü duruş pozisyonu da çalışırken rahatlık veren bir durumdur.

Çalışma masası odanın neresine yerleştirilmeli?

Çalışma masası konulacak alan, masa modellerine ve çeşitlerine bakılmadan belirlenmelidir. Sizin için hangi alan müsaitse ve çalışma motivasyonunuzu arttıracak alan hangi konum ise çalışma masanızın yeri mutlaka orası olmalıdır. Çünkü çalışma masasında hangi iş yapılıyorsa yapılsın konsantrasyon çok önemlidir. Çalışma masası odanın en çok ışık alan, ferah olan ve cama yakın olan alanına yerleştirilmelidir. Çalışma masasında geçirilen zamanda gün ışığının etkisi kişinin daha verimli bir zaman geçirmesine yardımcı olacaktır.

Çalışma masası fiyatları ne kadar?

Çalışma masası fiyatları; masanın modeline, çeşidine ve satıldığı yere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Çalışma masası çeşitleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz, çalışma masası modelleri uygun fiyatlarla sitemizde yer almaktadır.

Çalışma masası temizliği nasıl yapılmalı?

Çalışma masası temizliği, düzenli durması açısından oldukça önemlidir. Temiz ve hijyenik bir masa, çalışma motivasyonunu arttıran bir kriterdir. Çalışma masaları çoğunlukla ahşap malzemeden üretildiği için ahşap malzeme ile uyumlu olan birçok temizlik ürünü bulunmaktadır. Çalışma masası temizliği düzenli aralıklarla yapıldığı taktirde hem masa ömrünü uzatmakta hem de kişinin çalışma verimliliğini arttırmaktadır. Çalışma masası temizliği için kullanılacak olan temizlik ürünlerini birçok marketlerden satın alabilirsiniz.

Pek çok insanın hızlı bir şekilde evden çalışma modeline geçmesi yeni ihtiyaçların doğmasına neden oldu. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi ise hiç kuşkusuz evde çalışma alanı oluşturmak! Verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için de çalışma masası olmazsa olmaz! Peki, çalışma masası nasıl seçilir?

Haydi, şimdi, çalışma masası seçimi sırasında nelere dikkat etmeli, anlatalım.

Çalışma Ortamınızı Nereye Kuracağınıza Karar Verin

Belki evinizdeki bir odayı çalışma odası olarak kurgulayacaksınız, belki de salonunuzdaki bir köşeyi çalışma alanı yapacaksınız… Çalışma masası almadan önce bu kararı vermeniz, seçeceğiniz ürünün boyutu konusunda sizi yönlendireceğinden oldukça önemli. Dolayısıyla ilk adımda mekanın ölçüsünü almalısınız.

Bu arada çalışma masasını konumlandıracağınız nokta mümkünse gün ışığı alsın. Bu verimli bir çalışma alanı oluşturmanın püf noktalarından ve “Çalışma masası nerede olmalı?” sorusunun cevaplarından biri.

Çalışma Masasını Ne İçin Kullanacağınızı Belirleyin

Home ofis çalışırken kendinizi rahat hissedebilmek ve masa başında çalışanların sıklıkla şikâyetçi oldukları ağrılardan kurtulmak için bir çalışma masası almaya karar verdiniz. Peki, bu masayı tam olarak nasıl kullanacaksınız? Örneğin yüksek lisans tezinizi yazarken yani ders çalışırken de bu masayı kullanmayı planlıyor musunuz? Belki ders çalışmak ya da çalışmak dışında aynı zamanda kitap okumak için de bu masayı tercih edeceksiniz.

Peki, masanın üzerinde neler olacak? Masaüstü bilgisayar mı, yoksa dizüstü bilgisayar mı kullanacaksınız?

 

Kullanım amacınızı belirleme doğrultusunda sorduğunuz soruların        cevapları, hangi özelliklere ve ölçülere sahip bir masa almanız gerektiği  konusunda size yardımcı olur. Mesela masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kabloların geçmesi için gözlere sahip bir bilgisayar masası almalısınız. Masada bilgisayarınıza ek olarak dokümanlara da yer vermeniz gerekiyorsa ihtiyacınız olan kesinlikle küçük bir masa değil!

Alacağınız çalışma masasını nereye konumlandıracağınıza ve hangi amaçla kullanacağınıza karar verdikten sonra sizin için ideal çalışma masa ölçüsünü belirleyebilir, ihtiyacınıza ve isteklerinize cevap verecek ürünü araştırmaya başlayabilirsiniz.

Çalışma Masası Modelleri Arasında Seçiminizi Yapın

Dikdörtgen, oval, L model, duvar monte edilip açılır-kapanır olma özelliği ile yerden tasarruf etmenizi sağlayan, çekmeceli… Tercih edebileceğiniz çok sayıda çalışma masası modeli var. Alana ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak size en uygun çalışma masasının hangisi olduğuna karar vermelisiniz.

Çalışma masası nasıl olmalı?” sorusunun cevabı ve verilebilecek çalışma masası tavsiyesi elbette ihtiyaçlar doğrultusunda farklılık gösterebilir. Örneğin çalışma odanızda bir kitaplık yoksa kitaplıklı çalışma masalarını tercih edebilirsiniz. Alanda düzeni sağlamak için ise çekmeceli çalışma masaları mükemmel bir alternatif!

Bu arada kitaplıklı ve çekmeceli masalarda da pek çok model seçeneği mevcut! Yani ihtiyacınızın yanı sıra zevkinize uygun bir ürün bulacağınızdan da şüpheniz olmasın!

Genişlik ve derinlik ölçüleri, alanın büyüklüğü ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekillenecek. Fakat burada çalışma masasının yüksekliğinin de önemini unutmamak lazım. Çalışma masasının ölçüsü, sandalyeye oturduğunuzda göğüs kafesiniz ve beliniz arasında kalmalı. Dolayısıyla bu duruma hem masa hem de çalışma sandalyesi alırken dikkat etmelisiniz. Boyu ayarlanabilen sandalyeler, ideal çalışma pozisyonunu bulmanız konusunda size yardımcı olabilir.

Ürünün Hangi Malzemeden Yapıldığını İnceleyin

Dayanıklılık ve bütçenize uygunluk açısından ürünün yapıldığı malzemeyi incelemek de şart! Ahşap, MDF ve suntalam ise çalışma masalarında en çok kullanılan malzemeler. Peki; bu maddelerin birbirinden farkı ne, hangi avantajları sunuyorlar?

Ağaçlardan elde edilen doğal bir madde olan ve ağaç tipine göre dirençleri değişse de oldukça dayanıklı olan ahşap masalar doğadan esintiler sağlayan ürünler. Düzenli olarak bakım gerektiren ahşap çalışma masaları diğer seçeneklere göre daha pahalı. Fakat burada, uzun ömürlülük unsurunu unutmamakta fayda olduğunu hatırlatalım.

Ağaç parçalarının preslenmesi ile oluşan MDF de oldukça dayanıklı bir seçenek. Suya ve neme karşı dayanıklı olabilen bu seçenekte model alternatifi de oldukça fazla.

Uygun fiyatlı bir çalışma masası arıyorsanız tercihinizi suntalamdan yana kullanabilirsiniz. Diğer seçeneklere göre daha hafif olan suntalam çalışma masaları, neme ve suya karşı dirençsiz olabildiklerinden özellikle rutubetli odalarda tercih etmenin pek sağlıklı olmayacağının altını çizelim.

Çalışma masası alırken nelere dikkat etmeli anlattık. Şimdi, sırada size en uygun ürünü bulmak var! Dilerseniz hemen Moonlife Mobilya’nın web sitesinde çalışma masası fiyatlarını öğrenebilir ve çalışma masası modelleri incelemesi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.