Kitaplık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitaplık nedir? Satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kitaplık nedir?

Kitaplık; kitap severler için oldukça yararlı ve ihtiyaç sahibi bir eşyadır. Kişinin sevdiği kitaplarını biriktirmesi ve daha düzenli olması adına kitaplıklar oldukça faydalı olmaktadır. Kitaplıkların günümüzde birçok çeşidini görmek mümkündür. Kişiler kitaplık alırken öncelikle kitap sayısına bakmalı ve işine yarayacak tarzda bir kitaplık seçmelidirler. Hayat kurtarıcı olan kitaplıklar, kitapların orda burda değil tek bir alanda toplanmasını ve derli toplu durmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda evin dekorasyonuna da estetik bir görüntü katmaktadırlar.

Bu yazımızda kitaplık nedir, ideal kitaplık özellikleri ne olmalı, kitaplık satın alırken nelere dikkat edilmeli, kitaplık fiyatları ne kadar ve kitaplık temizliği nasıl yapılmalı sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

İdeal kitaplık özellikleri ne olmalı?

İdeal kitaplık, aslında kişinin ihtiyacı olan boyutta ve tarzda olan kitaplık şeklidir. Kitaplık satın almadan önce kişi kitaplığın yer alacağı alanın ölçülerini ve kitap sayısını bilmesi gerekmektedir. İhtiyacı kadar yani yeterli olacak ölçülerde bir kitaplık seçimi hem kişinin işini görecek hem de evin alanını daraltmamış olacaktır. Rafları dolu dolu bir kitaplık estetik bir görünüm vermektedir ve de kitap sayısını gören kişilerin ufku açılacaktır. İdeal kitaplık özellikleri şunlardır:

  • Kişinin kitaplığı koyacak yerin ölçülerinde bir kitaplık modeli olmalıdır.
  • Kitaplık seçimi tamamen kişinin isteğine göre olmalıdır.
  • Alacak olan kişinin ne evini boğacak ne de çok küçük kalacak şekilde olmalıdır.
  • Kitaplık boyutları kitapları kapsayacak konumda olmalı ve pişmanlık durumu yaşanmamalıdır.

Kitaplık satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kitaplık satın alırken alacak kişinin dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Kitaplık satın alırken kişiler fiyatlarından önce ihtiyacı olan modele bakmalıdırlar. Kitaplık ölçülerini mutlaka bilmeli, kitap sayısına uygun bir kitaplık seçmelidirler. Günümüzde raflı, açık model, kapaklı olmak üzere birçok kitaplık modeli bulunmaktadır ve müşterilere sunulmaktadır. Sitemizde yer alan kitaplık modelleri sizlere hitap edecek şekilde ve bütçenize uygun fiyatlar çerçevesindedir. Sitemizi ziyaret edebilir, ihtiyacınız olan kitaplık modeline sahip olabilirsiniz.

Kitaplık fiyatları ne kadar?

Kitaplık fiyatları; kitaplık çeşidine ve modeline göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda kitaplık fiyatları satıldığı yere göre de değişmektedir. Kitaplık modelleri uygun bütçeli fiyatlarla sitemizde yer almaktadır, sitemizi ziyaret ederek göz atabilirsiniz.

Kitaplık temizliği nasıl yapılmalı?

Günümüzde çoğu kitaplık modeli mobilya malzemesinden yapılmaktadır. Mobilya malzemeleri de ahşaptan yapılmaktadır ve temizlikleri de oldukça hassastır. Kitaplık temizliği yapılırken ahşap yüzeylere uygun olan temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Temizlik esnasında eğer o yüzeye uygun temizlik ürünü kullanılmazsa kitaplık malzemesi zarar görebilir. Kitaplık yüzeyi zarar gördüğü an kişinin hem parası boşuna gitmiş hem de kitaplık içine sinmeyecek hale gelebilmektedir.

Kitap ve kitaplıklar bir evin en değerli objelerinden ve eşyalarındandır. Kitapların her birisi bir hayat barındırır içerisinde, kitaplıklar ise bu hayatları bünyesinde barındıran bir dünya gibidir. Kitaplık alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve salonunuza ya da çalışma odanıza uyumu hakkında göz ardı etmemeniz gerekenleri paylaşacağız.

Kitaplık Modelleri

Birçok kitaplık modeli bulunmaktadır. Masalı kitaplıklar, modern kitaplıklar, klasik kitaplıklar, duvara monte kitaplık modelleri gibi farklı şekilde modeller mevcuttur. Salon konseptinize en uygun kitaplık modelini seçerek salonunuzla veya çalışma odanızla bir uyum sağlamalısınız.

Masalı Kitaplıklar

Hem masa hemde kitaplık olarak kullanabileceğiniz bu mobilyalar işlevsellik olarak ön plana çıkmaktadır. Küçük alanları olanlar için masalı kitaplıklar bir taşla iki tuşu vurmaya denk gelmektedir. Çalışma masanızı kütüphaneniz ile birleştirmeniz hem kaynaklarınıza kolay erişiminizi hemde derli toplu bir oda oluşturmanızı sağlayacaktır.

Modern Kitaplıklar

Salonlarınızda veya çalışma odanızda kullanacağınız modern kitaplıklar farklı model ve stillerden oluşmaktadır. Asimetrik modeller olduğu gibi simetrik camlı veya kapalı modelleri de mevcuttur. Duvara monte ağaç dalları gibi ilginç modellerin yanı sıra geometrik şekillerden oluşan kitaplık modelleri mevcuttur. Bu kitaplıklar led aydınlatma ile de aydınlatılarak evinizde şık bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır. Modern kitaplık modelleri daha çok beyaz renkte tercih edilmektedir. Kullanıcılar beyaz lake modern kitaplıkları salonlarına veya çalışma odalarında kullanmaktadır.

Klasik Kitaplıklar

Salonlarında klasik bir hava oluşturmak isteyen kullanıcılar klasik mobilyalarını, klasik kütüphaneleri ile tamamlayacaklardır. Tavandan zemine kadar uzanan büyük bir klasik kütüphane, kitaplarınızı salonunuza dahil etmek için doğru bir seçim olabilir. Klasik kütüphaneler genellikle ceviz ve kahverenginden oluşmaktadır. Klasik kitaplıklarda bir simetri ve düzen mevcuttur. Camlı modelleri olduğu gibi camsız ve kapaksız modelleri de mevcuttur. Klasik kitaplıkların en üst raflarında genellikle loş bir aydınlatma yapısı mevcuttur. Bu aydınlatma ile ödüllerinizi veya sizin için önemli objelerinizi sergileyebilirsiniz. Klasik kitap raflarınızın bir diğer özelliği ise ahşap işlemeleridir. Oldukça değerli olan kitaplarınızı el işçiliği ile taçlandıran kütüphanenizde sergilemeniz, kitaplarınıza hak ettiği değeri verecektir.

Kitaplık Boyutları

Birçok kitaplık modeli bulunmaktadır. Aralarından seçim yapmak oldukça zordur. Ancak kitaplık seçerken unutulmaması gereken en önemli kriterlerin başında kitaplık boyutları gelmektedir. Az sayıda kitaba ve objeye sahipseniz büyük ve geniş bir kitaplık boş duracağı için şık durmayacaktır. Bu nedenle az kitaplarınız varsa daha küçük kitaplıklar tercih etmeniz gerekmektedir. Kitap okuyor ve sürekli kütüphanenize yeni kitaplar dahil ediyorsanız küçük bir kitaplık seçmemeli, kütüphanenize yeni eklenecek kitaplara yer bulacağınız bir kitaplık tercih etmeniz gerekmektedir.

Kitaplığın Modüler Olması

Satın alacağınız kitaplığın modüler olması önemlidir. Rafların belirli ölçülerde esnekliğe izin vermesi işinize yarayacaktır. Sahip olduğunuz kitapların hepsi aynı boyutlarda ve yüksekliklerde olmayacaktır. Ancak bu kitaplarınızı kütüphanenizde sergileyebilmeniz için bazı rafları daha yüksek dizayn edebilirsiniz. Rafların çıkarılır ve boyutlarının arttırılıp, azaltılabilmesi esnekliğini sağlayan modeller, ufak müdahaleler ile büyütülebilen kitaplıklar çok yararlı olacaktır.

Kitaplık Düzenleme İpuçları

Kitaplığınızdaki kitap diziliminizi belirli bir düzen halinde yapmanız, aradığınız kitabı hızlı bulmanıza yardımcı olacaktır. Kitaplarınızı gruplayıp aynı raflarda sergilemeniz buna örnek olabilir. Aynı yazara ait kitaplar, aynı yayın evine ait kitaplar veya aynı konu ve kategoriye ait kitaplar gibi gruplar oluşturarak kitaplarınızı bir arada sergileyebilirsiniz. Böylece arayıp bulmak istediğiniz kitaplarınıza hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Büyük boyutlu kitaplardan, ufak boyutlu kitaplara doğru boy sırası halinde kitapları sıralarsanız, uzaktan incelendiğinde dikkat çekici bir tasarım oluşturacaktır.

Kitaplıklar bir evde olmazsa olmaz en önemli mobilyaların başında gelmektedir. Tüm evlerde kitaplık olması dileğimizle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.